תמונה

קפריסין

5 ימים -בג'יפים לכפרים, מפרצים, חופים, מבצרים וערים עתיקות בחלקו הדרומי/יווני ובחלקו הצפוני/תורכי של האי

צוות EASTWARD BOUND טיולי גבולות המזרח

תוכנית הטיול

יום מס'1: בן גוריון- ש.ת. לרנקה (Larnaka)-מעבר גבול ווריסולס (Vriysoules)- כיף אנדראס(Andreas)-פמאגוסטה (Famagusta)

לאחר טיסת בוקר מוקדמת ננחת בש.ת. לרנקה (Larnaka), נעלה על הג'יפים -טרנו ודומיהם - 4-5 בג'יפ, וניסע דרך חלקו המזרחי של מישור מסאוריה למעבר הגבול בעיירה הקטנה ווריסולס (Vriysoules). לאחר שנציג את הדרכונים ונמלא טופס פורמלי קצר, נמשיך לקפה של בוקר וביקור קצר בעיר פמגוסטה(Famagusta). נסייר בקתדרלה והכנסייה הגותית המרשימה סנט ניקולס -מסגד ללה פשה כיום, ונטפס על החומה המקיפה בשלמותה את העיר, על מנת לראות את החפיר, חרכי הירי, והשערים, ולצפות על כנסיית הקדושים פיטר ופול, בית הכלא נמיק כאמל, שוק המזון ומגדל אותלו, המשקיף אל הנמל. נמשיך דרך כפר הדייגים בואז (Bogaz) ל"ידית" הצפון מזרחית של רכס קריניה - כיף אנדראס (Andreas) שם נטייל בשבילים בינות לכפרים מבודדים ותצפיות-חוף דרמטיות. רחצה בים והגעה לא. ערב ולינה בשולי העיר פמגוסטה (Famagusta).


יום מס'2: קנטרה (Kantara)-כפרי החוף הצפון מזרחי- בופבנטו (Bufavento)-בלפאיס(Bellapais)- קריניה (Kerynia) 

נטפס לתצפית על מבצר קנטרה (Kantara). המבצר מציג את שלבי היישוב השונים של מבצרי קריניה : יסודות ובסיס ביזנטי, שיפוצים ותוספות ליזיניאניות/צלבניות כחלק מקו הגנה המקושר בקשר עין להעברות מידע ע"י משואות, ונוכחות וונציאנית. נמשיך מערבה לאורך החוף דרך עצי זיתי בר המשובצים בכוורות רבות למרגלותיהם, ומטעי עצי חרוב, ונעלה לנסיעת שטח נופית הכוללת תצפית על "רכס 5 האצבעות", עד שנגיע לסיור במבצר בופאוונטו (Bufavento) הגבוה במבצרי רכס קיריניה. נרד בשעות בין הערביים לתצפית על מנזר/מבצר בלפאיס (Bellapais), השוכן בלב כפר טבול בירק, שנבנה במאה ה-12 ע"י בית ליזיניאן והוגדל בידי הוונציאנים, ונגיע לא. ערב ולינה במלון ייחודי בשולי העיר קריניה (Kerynia).


יום מס'3: נמל ומצודת קריניה (Kerynia)- כביש הרכס- מצודת סנט הילריון (St. Hilarion) -ניקוסיה הצפונית (Nicosia)מעבר הגבול - מכראס (Machairas)- אגרוס (Agros) 

נתחיל את היום בסיור רגלי בעיר העתיקה של קריניה (Kerynia) העיר המרכזית של קפריסין התורכית, שחלק גדול מתושביה עברו ב- 1974, שנת החלוקה, מלימסול הדרומית. נסייר במבצר הביזנטי/ ליזיניאני/ וונציאני שוכנות מספר תצוגות, הכוללות גם את שרידי הספינה מהעתיקות שנמצאו -מאה 4 לפנה"ס, שהורמו בזהירות מקרקעית הים, והחולש על נמל היכטות הציורי, לפני שנמשיך מערבה ונטפס לקו פרשת המים של רכס קריניה, משם נצפה על גוש הרי הטרודוס מצד דרום ועל קו החוף ורכס קריניה מצפון, ונגיע למרגלות מצודת סט. הילריון (St. Hilarion), על מנת לצאת לסיור בתוכה. המצודה, הממוקמת על מצוק ענק, נבנתה במאה ה- 10 ע"י הביזנטים, כשבני ליזיניאן משפצים ומרחיבים אותה בתקופה הצלבנית, והוונציאנים, כרגיל, משלימים אל המלאכה. נרד למישורי מסאוריה, נגיע לעיר המחולקת ניקוסיה (Nicosia) , עיר בת כ-70,000 תושבים בחלקה הצפוני/התורכי, ופי 3 בצידה הדרומי/היווני, כש"קו אטילה" המפריד בין 2 חלקי העיר עובר בלבה. נסייר מאובליסק הגרניט לקתדרלת הענק הגותית סנטה סופיה שבה הוכתרו המלכים, שהפכה למסגד סלימיה עם מינרטים כפולים, ומשם לכנסיית ניקולס הקדוש שהפכה לבזאר, ולחאן המשוחזר ששופץ והפך למרכז מסחרי מרשים. לאחר עלייה לתצפית היקפית במרכז העיר העתיקה על הצד היווני, נגיע למעבר הגבול, נחצה לחלקו הדרומי/ יווני של האי, ונמשיך בדרכי עפר דרך תצפית על מנזר מכראס (Machairas), שלמרות שנבנה כבר במאה ה-12, מילא תפקיד חשוב במלחמת השחרור הקפריסאית. נחלוף על פני הכפרים של מחוז פיטסיליה (Pitsylia)המזרחי, תוך התרשמות מהחיים המסורתיות של יושבי ההר, ואורח חייהם המיוחד שלא השתנה במשך שנים ארוכות, ונגיע לארוחת ערב ולינה -2 לילות- במלון הרים בהרי הטרודוס (Trodos).


יום מס'4: מפלי קלדוניה (Kalidonia)- הר האולימפוס -פדולס (Pedoulas)- מנזר קיקו (Kykkou)- "עמק הארזים "(Cedar Valley) - טרודוס (Trodos) 

נצא עם בוקר מערבה לרום הרי הטרודוס (Trodos) דרך יער האורן השחור לפסגת הר האולימפוס, הפסגה הגבוהה שבהרי הטרודוס -1950 מ', ממנו נשקיף על כל מרחבי האי, ונמשיך מערבה לביקור בכפר פדולס (Pedoulas) ובכנסייה העתיקה שבה\תוכה משמרת אונסק"ו ציורי הקיר מרהיבים. נמשיך לסיור במנזר קיקו (Kykkou), העשיר והגדול במנזרי קפריסין היוונית אורתודוכסית, שנבנה בשנת 1092, ושימש כמפקדת הגרילה הקפריסאית ומקום מושבו של הארכיבישוף מקריוס. "נעפיל" לפסגת הטרוני Trouni-, מקום קבורתו של הארכיבישוף שהנהיג את קפריסין עד פטירתו ב-1977, וניסע ל"עמק הארזים"(Cedar Valley), (הביקור בעמק הארזים, מותנה בנגישות) שם נספר על שרידי יערות הארזים באי המתנשאים לגבהים מרשימים. נחפש את המופלון, עז הבר הקפריסאית דמוית היעל שהוחזרה לנופו של האי לאחר שנעלמה כתוצאה מצייד בלתי מבוקר, ונחזור לארוחת ערב ולינה במלון.


יום מס'5: אגרוס (Agros)- קקופטריה (Kakopatria)- אלונה (Alona)- טרודוס (Trodos) -לפקרה(Lefkara)- ש.ת. לרנקה (Larnaka)- בן גוריון 

נצא עם בוקר לסיור בכפר אגרוס (Agros), בו נלמד על יזמות ומימוש קואופרטיב כפרי, המחזיר ומספק תעסוקה לחלק נכבד מצעיריו, הנודדים לערי התיירות הגדולות על החוף; נראה את המפעלים המשפחתיים הקטנים לייצור מוצרי הורד השונים -ליקר, מי ורדים וכו', יצור הריבות, עישון הבשר ועוד. נמשיך לביקור בכפר קקופטריה (Kakopatria) כפר עתיק וציורי הנמצא על גדות נחל, שהוכרז כולו כאתר מורשת לשימור על ידי אונס"קו, שם גם נאכל ארוחת פורלים טובה במסעדה מקומית. נחזור לאזור פיטסיליה (Pitsylia), נבקר בכפר אלונה (Alona), המאופיין בגפנים הסוככות על רחובותיו, ונעלה בדרך מפותלת וציורית מלווה בתצפיות נופיות והתבוננות בשרידי מכרות נטושים עד לפסגות הנישאות, לפני שנתחיל את דרכנו במורד ההרים דרום מזרחה, לסיור של אחה"צ בכפר לפקרה (Lefkara), על מורדות הרי הטרודוס הדרומיים, הידוע בנשותיו העוסקות בעבודות יד ורקמה מסורתיות, ולארוחת ערב מסיימת במסעדה טיפוסית. נסיים את הטיול חזרה בש. התעופה בלרנקה (Larnaka), על מנת לתפוס את טיסת הערב המאוחרת חזרה לבן גוריון.

 

הערות:
* הטיסות הינן טיסות סדירות של החברה הקפריסאית.
* הטיול הינו על בסיס 4-5 איש בג'יפ ברמת "טרנו" ומעלה.
* הלינה במלונות יחודיים, לפי בחירת החברה.
* הטיולים הינם על בסיס פנסיון מלא.
ציוד חובה:
* דרכון בתוקף 6 חודשים קדימה.
* בגד ים, מידנית, נעלי הליכה, כובע. 

 אז להתראות בקפריסין,

חזרה לרשימה
אתר זה אינו נתמך על ידי הדפדפן שלך אנא הורד גוגל כרום
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש