תמונה

קפריסין

5 ימים - לכפרים, מפרצים, מבצרים תלויים וערים עתיקות בשני חלקיו של האי

צוות EASTWARD BOUND טיולי גבולות המזרח

תוכנית הטיול

יום מס' 1: בן גוריון- ש.ת. לרנקה (Larnaka) -מעבר גבול ווריסולס (Vriysoules) -פמאגוסטה(Famagusta)- בואז (Bogaz)-מצודת קנטרה (Kantara)- כפרי החוף הצפון מזרחי- קריניה(Kerynia)

לאחר טיסת בוקר מוקדמת ננחת בש.ת. לרנקה (Larnaka), נועבר דרך חלקו המזרחי של מישור מסאוריה למעבר הגבול בעיירה הקטנה ווריסולס (Vriysoules), ולאחר שנציג את הדרכונים ונמלא טופס פורמלי קצר, נעלה על האוטובוס הצפון קפריסאי. נתחיל את הטיול בעיר פמגוסטה(Famagusta), שלאחר שהופגזה בצורה כבדה ב-1974, הפכה לעיר רפאים. הפרברים הדרומיים, המכילים בתי מלון, נשארו נטושים עד היום, כשאת מקומם ממלאים אתרי הנופש בצד היווני של הגבול. נסייר בקתדרלה והכנסייה הגותית המרשימה סנט ניקולס -מסגד ללה פשה כיום, ונטפס על החומה המקיפה בשלמותה את העיר, על מנת לראות את החפיר, חרכי הירי, והשערים, ולצפות על כנסיית הקדושים פיטר ופול, בית הכלא נמיק כאמל, שוק המזון ומגדל אותלו, המשקיף אל הנמל. נמשיך בחציית החוף המזרחי של מישורי מסאוריה, ונעבור בעיירת הדייגים בואז (Bogaz), לפני שנטפס לסיור במבצר קנטרה (Kantara). המבצר מציג את שלבי היישוב השונים של מבצרי קריניה : יסודות ובסיס ביזנטי, שיפוצים ותוספות ליזיניאניות/ צלבניות כחלק מקו הגנה המקושר בקשר עין להעברות מידע ע"י משואות,, ונוכחות וונציאנית. נטפס דרך 3 אולמות ששימשו כמגורי המושלים, ודרך בריכת המים ומערכת האיסוף לראש המבצר, לתצפית פנורמית על רכס קריניה לכל צדיו, כולל "הידית" הצפון מזרחית של רכס קריניה -כיף אנדראס (Andreas) - נרד לקו החוף, ונמשיך לאורך חופים שוממים ומפורצים, דרך עצי זיתי בר המשובצים בכוורות רבות למרגלותיהם, ומטעי עצי חרוב, שפירותיו נטחנים ומתבשלים בקדרות גדולות להפקת סירופ מקומי וממתקים, שיוצאו בעבר מנמל החרובים, הנטוש כיום, ודרך הכפר בצ'לי(Bahceli), המאוכלס ע"י "עולים חדשים" מתורכיה שהובאו לכאן כמפוני רעידות אדמה מהרי הפונטוס, לפני שנגיע לארוחת ערב ולינה - 2 לילות- במלון בשולי העיר קריניה (Kerynia).


יום מס' 2: נמל ומצודת קריניה (Kerynia)- כביש הרכס מקארשיאקה (Karsiyaka) -מצודת סנט הילריון -(St. Hilarion)-בלפאיס (Bellapais)- קריניה (Kerynia)

סיור בוקר בעיר העתיקה של קריניה (Kerynia) העיר המרכזית של קפריסין התורכית, שחלק גדול מתושביה עברו ב- 1974 מלימסול הדרומית. במבצר קריניה הביזנטי/ ליזיניאני/ וונציאני שוכנות מספר תצוגות, הכוללות גם את שרידי הספינה מהמאה 4 לפנה"ס, שהורמו מקרקעית הים. המבצר חולש על נמל ה"גולטים" הציורי שסביבו מסעדות ובתי קפה, כשבמעגל החיצוני בתי הקזינו- הדרך להכנסה נוספת מהדלת האחורית של תורכיה, לאחר יישום חוק איסור הפעלתם ביבשת. נעזוב את העיר מערבה, ונטפס על מורדותיו הצפוניים של רכס קריניה תוך התבוננות מקרוב במסלע הגירני והדולומיטי של מורדותיו הצפוניים של הרכס, נעקוף את הכפר קארשיאקה (Karsiyaka) ונגיע לקו פרשת המים של הרכס. לאחר שנעצור מעל טנק שלם שנותר כאנדרטה למלחמת 1974, ונצפה על גוש הרי הטרודוס מצד דרום ועל קו החוף ורכס קריניה מצפון, נגיע למרגלות מצודת סט. הילריון (St. Hilarion) ונטפס רגלית לסיור בתוכה. המצודה, הממוקמת על מצוק ענק, נבנתה במאה ה- 10 ע"י הביזנטים, כשבני ליזיניאן משפצים ומרחיבים אותה בתקופה הצלבנית, והוונציאנים משלימים אל המלאכה. הבנייה נעשתה במפלסים שונים הבנויים כך שיוכלו להגן על עצמם כמערכת נפרדת. נסיים את היום בסיור במנזר/מבצר בלפאיס (Bellapais) השוכן בלב כפר טבול בירק, שנבנה במאה ה-12 ע"י בית ליזיניאן והוגדל בידי הוונציאנים. נסייר בחצר המרכזית, בכנסיה וברפקטוריום/ חדר האוכל הייחודי, ונצפה לעת שקיעה במראה המישור הצר המשתרע מרכס קריניה לחוף הצפוני. לאחר מנוחה קצרה נצא לארוחת ערב במסעדה תורכית ולשוטטות בעיר. לינה חזרה במלון בשולי קריניה (Kerynia).


יום מס' 3: ניקוסיה (Nicosia) הצפונית- פיקרדו (Fikardou) - מנזר מכראס (Machairas) -הרי הטרודוס -(Trodos) אגרוס (Agros)

נחצה את רכס קריניה דרומה ונגיע למרכז מישורי המסאוריה, שם שוכנת העיר המחולקת ניקוסיה(Nicosia), עיר בת כ-70,000 תושבים בחלקה הצפוני/התורכי, ופי 3 בצידה הדרומי/היווני, כש"קו אטילה" המפריד בין 2 חלקי העיר עובר בלבה. נסייר בקתדרלת הענק הגותית סנטה סופיה שבה הוכתרו המלכים, שהפכה למסגד סלימיה עם מינרטים כפולים, ומשם לכנסיית ניקולס הקדוש שהפכה לבזאר, ולחאן המשוחזר ששופץ והפך למרכז מסחרי מרשים. נעלה לתצפית היקפית במרכז העיר העתיקה על מנת להבין את מורכבות התמונה, נחצה את הגבול בשולי העיר חזרה לצד הדרומי/יווני שלה, ומשם לביקור בפיקרדו (Fikardou), כפר יווני שהפך למוזיאון פתוח המשמר את אורחות חייהם של הכפריים המסורתיים אשר הולכים ומתמעטים. נעפיל לביקור במנזר מכראס (Machairas),  שלמרות שנבנה כבר במאה ה-12, מילא תפקיד חשוב במלחמת השחרור הקפריסאית. נחלוף על פני הכפרים של מחוז פיטסיליה(Pitsylia) המזרחי, תוך התרשמות מצורות החיים המסורתיות של יושבי ההר, ואורח חייהם המיוחד שלא השתנה במשך שנים ארוכות. ארוחת ערב ולינה -2 לילות- במלון הרים בכפר הקואופרטיבי אגרוס (Agros), בהרי הטרודוס (Trodos).
 

יום מס' 4: אגרוס (Agros)- קקופטריה (Kakopatria)- פדולס (Pedoulas)- מנזר קיקו (Kykkou)- הטרודוס הגבוה (Trodos) אגרוס (Agros) 

נצא עם בוקר לסיור בכפר אגרוס (Agros), בו נלמד על יזמות ומימוש קואופרטיב כפרי, המחזיר ומספק תעסוקה לחלק נכבד מצעיריו, הנודדים לערי התיירות הגדולות על החוף; נראה את המפעלים המשפחתיים הקטנים לייצור מוצרי הורד השונים -ליקר, מי ורדים וכו', יצור הריבות ועוד. נמשיך לביקור בכפר קקופטריה (Kakopatria) כפר עתיק וציורי הנמצא על גדות נחל, שהוכרז כולו כאתר מורשת לשימור על ידי אונס"קו, ונמשיך לביקור בכפר פדולס (Pedoulas) ובכנסייה העתיקה שבה\תוכה משמרת אונסק"ו ציורי הקיר מרהיבים. נמשיך לסיור במנזר קיקו (Kykkou), העשיר והגדול במנזרי קפריסין היוונית אורתודוכסית, שנבנה בשנת 1092, ושימש כמפקדת הגרילה הקפריסאית ומקום מושבו של הארכיבישוף מקריוס, שהנהיג את קפריסין עד לפטירתו ב-1977, ושמקום קבורתו על פסגת הטרוני(Trouni) מעל המנזר. נטייל דרך יער האורן השחור ונשקיף על מרחבי האי ממרום הרי הטרודוס(Trodos) שפסגתו הגבוהה מתנשאת לגובה של 1,950 מ', ונחזור לארוחת ערב ולינה בכפר אגרוס(Agros).


יום מס' 5: המשך טיולים בהרי הטרודוס- פלטרס (Platres)- לפקרה (Lefkara)- ש.ת. לרנקה(Larnaka) -ש.ת. בן גוריון 

נמשיך בטיולים קצרים בין כפרי הרי הטרודוס, כולל סיור ברחובות וסמטאות כפר ההרים פלטרס(Platres) העליון והתחתון, שם נתרשם מצורות החיים ההרריות. נרד לגבהי הביניים לסיור בכפר לפקרה(Lefkara), על מורדות הרי הטרודוס הדרומיים, הידוע בנשותיו העוסקות בעבודות יד ורקמה מסורתיות, ונגיע לארוחת סיום במסעדה מקומית ייחודית במרומי ההרים. נרד לקו החוף לשדה התעופה בלרנקה(Larnaka), על מנת לתפוס את טיסת הערב המאוחרת חזרה לבן גוריון.

 

הערות:
* טיסת סדירות, תל אביב - לרנקה - תל אביב. 
* מלונות 3*** או ***4
* בסיס חצי פנסיון.
ציוד חובה:
* דרכון בתוקף 6 חודשים קדימה.
* בגד ים, מידנית, נעלי הליכה, כובע.

אז להתראות בקפריסין,

חזרה לרשימה
אתר זה אינו נתמך על ידי הדפדפן שלך אנא הורד גוגל כרום
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש