תמונה

קפריסין

4 ימים - לכפרים, מפרצים, מבצרים תלויים וערים עתיקות בחלקו הצפוני של האי

צוות EASTWARD BOUND טיולי גבולות המזרח

תוכנית הטיול

יום מס'1: בן גוריון- ש.ת. לרנקה (Larnaka) -מעבר גבול ווריסולס (Vriysoules)- סלמיס (Salamis)- סנט ברנבס (St. Barnabas) -פמאגוסטה (Famagusta) -בואז (Bogaz)

לאחר טיסת בוקר מוקדמת ננחת בש.ת. לרנקה (Larnaka), נועבר דרך חלקו המזרחי של מישור מסאוריה למעבר הגבול בעיירה הקטנה ווריסולס (Vriysoules), ולאחר שנציג את הדרכונים ונמלא טופס פורמלי קצר, נעלה על האוטובוס הצפון קפריסאי. נתחיל בסיור באתר ההלניסטי- רומי מהחשובים בעולם העתיק סלמיס (Salamis), שנוסד כעיר פיניקית, ונהרס במאה הרביעית לספירה ע"י נחשול מים אדיר. נסייר בגימנסיון, בבתי מרחץ מפוארים, בבתי שימוש הציבוריים, באמפיתיאטרון, ובשרידי התיאטרון. נמשיך לסייר בקברים ההלניסטים החשובים, בהם התגלו שלדי סוסים, במוזיאון המציג את מכלול התרבויות העתיקות שהיו בקשרי מסחר עם האי ובמנזר ברנבס(Barnabas), אותו שליח נוצרי שיהודי סלמיס מואשמים" בהריגתו. מעניין לראות אתר ביזנטי המשמש כאתר לאומי נצרי אורתודוכסי, בהתאם להסכמי שביתת הנשק. בשעות אחה"צ נבקר בעיר פמגוסטה (Famagusta), שלאחר שהופגזה בצורה כבדה ב-1974, הפכה לעיר רפאים. הפרברים הדרומיים, המכילים אלפי בתי מלון, נשארו נטושים עד היום, כשאת מקומם ממלאים אתרי הנופש בצד היווני של הגבול. נסייר בקתדרלה והכנסייה הגותית המרשימה סנט ניקולס -מסגד ללה פשה כיום, ונטפס על החומה המקיפה בשלמותה את העיר, על מנת לראות את החפיר, חרכי הירי, והשערים, ולצפות על כנסיית הקדושים פיטר ופול, בית הכלא נמיק כאמל, שוק המזון ומגדל אותלו, המשקיף אל הנמל. ארוחת ערב ולינה במלון על החוף צפונית לפמגוסטה (Famagusta), או בכפר הדייגים בואז (Bogaz).

 

יום מס'2: בואז (Bogaz)- מצודת קנטרה (Kantara)- כפרי החוף הצפון מזרחי-הרבריום (Herbarium) - בלפאיס (Bellapais)- קריניה (Kerynia)

נסיים את חציית קו החוף המזרחי של מישורי מסאוריה, ונעצור בעיירת הדייגים בואז (Bogaz) לשיטוט במעגן הדייג הקטן, לפני שנטפס לסיור במבצר קנטרה (Kantara). המבצר מציג את שלבי היישוב השונים של מבצרי קריניה : יסודות ובסיס ביזנטי, שיפוצים ותוספות ליזיניאניות/צלבניות כחלק מקו הגנה המקושר בקשר עין להעברות מידע ע"י משואות,, ונוכחות וונציאנית. נטפס דרך 3 אולמות ששימשו כמגורי המושלים, ודרך בריכת המים ומערכת האיסוף לראש המבצר, לתצפית פנורמית על רכס קריניה לכל צדיו, כולל "הידית" הצפון מזרחית של רכס קריניה - כיף אנדראס (Andreas) נרד לקו החוף, ונמשיך לאורך חופים שוממים ומפורצים, דרך עצי זיתי בר המשובצים בכוורות רבות למרגלותיהם, ומטעי עצי חרוב, שפירותיו נטחנים ומתבשלים בקדרות גדולות להפקת סירופ מקומי וממתקים, שיוצאו בעבר מנמל החרובים, הנטוש כיום, ודרך הכפר בצ'לי (Bahceli) , המאוכלס ע"י "עולים חדשים" מתורכיה שהובאו לכאן כמפוני רעידות אדמה מהרי הפונטוס, לפני שנעלה לביקור ב"הברניום" (Hibernium), שם נוכל לראות תצוגה של הצמחייה ה"אנדמית" והסחלבים המאפיינים את רכס קריניה/ "5 האצבעות". נסיים את היום בסיור במנזר/מבצר בלפאיס (Bellapais)- השוכן בלב כפר טבול בירק, שנבנה במאה ה-12 ע"י בית ליזיניאן והוגדל בידי הוונציאנים. נסייר בחצר המרכזית, בכנסיה וברפקטוריום/ חדר האוכל הייחודי, ונצפה לעת שקיעה במראה המישור הצר המשתרע מרכס קריניה לחוף הצפוני. נרד לארוחת ערב ולינה - 2 לילות- במלון בשולי העיר קריניה (Kerynia).

 

יום מס'3: נמל ומצודת קריניה (Kerynia)- קראמאן (Karaman)-אילגז (Ilgaz)- כביש הרכס מקארשיאקה (Karsiyaka)-מצודת סנט הילריון (St. Hilarion) -קריניה (Kerynia)

סיור בוקר בעיר העתיקה של קריניה (Kerynia) העיר המרכזית של קפריסין התורכית, שחלק גדול מתושביה עברו ב- 1974 מלימסול הדרומית. במבצר קריניה הביזנטי/ ליזיניאני/ וונציאני שוכנות מספר תצוגות, הכוללות גם את שרידי הספינה מהמאה 4 לפנה"ס, שהורמו מקרקעית הים. המבצר חולש על נמל ה"גולטים" הציורי שסביבו מסעדות ובתי קפה, כשבמעגל החיצוני בתי הקזינו- הדרך להכנסה נוספת מהדלת האחורית של תורכיה, לאחר יישום חוק איסור הפעלתם ביבשת. נעזוב את העיר מערבה, ונטפס על מורדותיו הצפוניים של רכס קריניה על מנת לסייר בעיירת ההרים קראמאן (Karaman) בה נמצא סגנונות בנייה מכל רחבי אגן הים התיכון שהוצגו ע"י האוכלוסייה האנגלית שהפכה את המקום לעיירה קולוניאלית טיפוסית. טיול רגלי שיסתיים בעיירה הקטנה של אילגז (Ilgaz) יאפשר לנו להתבונן מקרוב במסלע הגירני והדולומיטי של מורדותיו הצפוניים של הרכס, לפני שנתחיל את נסיעתנו הנופית שתעקוף את הכפר קארשיאקה (Karsiyaka) ותטפס לקו פרשת המים של רכס קריניה. לאחר שנעצור מעל טנק שלם שנותר כאנדרטה למלחמת 1974, ונצפה על גוש הרי הטרודוס מצד דרום ועל קו החוף ורכס קריניה מצפון, נגיע למרגלות מצודת סט. הילריון (St. Hilarion), ונטפס רגלית לסיור בתוכה. המצודה, הממוקמת על מצוק ענק, נבנתה במאה ה- 10 ע"י הביזנטים, כשבני ליזיניאן משפצים ומרחיבים אותה בתקופה הצלבנית, והוונציאנים משלימים אל המלאכה. הבנייה נעשתה במפלסים שונים הבנויים כך שיוכלו להגן על עצמם כמערכת נפרדת. נחזור בשעות אחה"צ המאוחרות לארוחת ערב ולינה במלון בקריניה (Kerynia).

 

יום מס' 4: ניקוסיה -Nicosia-הצפונית ש.ת. לרנקה -Larnaka-ש.ת. בן גוריון

נחצה את רכס קריניה דרומה ונגיע למרכז מישורי המסאוריה, שם שוכנת העיר המחולקת ניקוסיה (Nicosia) , עיר בת כ-70,000 תושבים בחלקה הצפוני/התורכי, ופי 3 בצידה הדרומי/היווני, כש"קו אטילה" המפריד בין 2 חלקי העיר עובר בלבה. נסייר מאובליסק הגרניט לקתדרלת הענק הגותית סנטה סופיה שבה הוכתרו המלכים, שהפכה למסגד סלימיה עם מינרטים כפולים, ומשם לכנסיית ניקולס הקדוש שהפכה לבזאר, ולחאן המשוחזר ששופץ והפך למרכז מסחרי מרשים. נסייר בלווית מנהלי השיקום של העיר באתרים נוספים, ונשמע על הדרכים בה הם מתמודדים עם שיקולי תכנון מורכבים של שימור ושיחזור בעיר חצויה המלווים בתביעות בינלאומיות של בעלות על הקרקעות מצד הממשלה והתושבים היוונים מצידו השני של הגבול. נעלה לתצפית היקפית במרכז העיר העתיקה על מנת להבין את מורכבות התמונה, ונחצה את הגבול בשולי העיר חזרה לצד הדרומי/יווני שלה, שם נסייר לאורך החפיר ו-11 הביצורים שלאורכו, דרך שער פאפוס וכנסיית הצלב הקדוש שחזיתה באזור היווני ואחוריה בתורכי; דרך השוק העירוני אל ארמון הארכיבישוף עם פסל מקריוס הענק שבחזיתו ומשם למסגד עומריה - דוגמא נוספת של כנסיה גותית שהוסבה למסגד, והפעם בצד היווני. ארוחת הסיום בטברנה מקומית, ונסיעה ללרנקה (Larnaka), על מנת לתפוס את טיסת הערב המאוחרת חזרה לבן גוריון.

 

 הערות: 

*טיסת סדירות, תל אביב - לרנקה - תל אביב
* מלונות 3*** או ***4 
* בסיס חצי פנסיון.

ציוד חובה:
* דרכון בתוקף 6 חודשים קדימה
* בגד ים, מידנית, נעלי הליכה, כובע.

אז להתראות בקפריסין

חזרה לרשימה
אתר זה אינו נתמך על ידי הדפדפן שלך אנא הורד גוגל כרום
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש