תמונה

אירלנד

9 ימים- לאגמים, מצוקים ופאבים ברפובליקה של אירלנד - במערב האי ובאזור דבלין

צוות EASTWARD BOUND טיולי גבולות המזרח

תוכנית הטיול

יום מס' 1: תל אביב- ש.ת._____- ש.ת. דבלין (Dublin A.P)- פאוורזקורט (Powerscourt)- גלנדאלוך (Glandalough)- וו'יקלו (Wicklow)

טיסת בוקר מוקדמת דרך יעד ביניים  ונחיתה בש.ת. דבלין (.Dublin A.P). נקיף את העיר ממערב, ונגיע להרי וויקלו (Wicklow Mountains) שם נסייר לאורך 5 הטרסות בגנים הנרחבים מהמאה ה-19 של אחוזת פאוורזקורט (Powerscourt), ונמשיך לסיור בשרידי המנזר שבנה קווין הקדוש על גדות האגמים של גלנדאלוך (Glandalough), מקום שהפך ל"אי של קדושים ומלומדים" בימי הביניים, לשם נהרו אלפי תלמידים ומורים. ארוחת ערב ולינה בעיירה וו'יקלו (Wicklow) על חופה המזרחי של אירלנד.
נתחיל את הסיור בניסיון להבין את היווצרות האי במערך תזוזת ה"פלטות" העולמית, ואת הקימוטים המקומיים ועמקי הקרחונים שיצרו את הרי וויקלו והאגמים הכלואים שבתוכם. נעקוב אחרי הפלישות הקלטיות והרקע להיווצרות המסורות הקדומות, והגעת הנצרות לאירלנד תוך שילוב מסורות אלו בדת החדשה שהתפשטה באי. כמו כן ניגע בתקופת הפריחה הכלכלית של המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19,תוך בניית אחוזות הפאר הניאו- קלאסיות ברובן; נעמיק בתכנון הנוף בכלל באקלים הייחודי של האי, ובהשפעתו על שיקולי תכנון הגנים למרגלות רכס ה"שוגר לופט" בפרט.
 

יום מס' 2: קילקני (Kilkenny)- מצודת קאשל (Rock of Cashel)- קילארני (Killarney) 

נצא בדרכנו דרומה לסיור בעיר הימיביינמית הציורית ובמצודה של העיירה קילקני (Kilkenny). נטפס לגוש העצום של אבן הגיר, העמוס בביצורים עתיקי יומין- מצודת קאשל (Rock of Cashel), שם נבקר בתוך החומות במגדלים וקפלות רומאנסקיות שנותרו על עמדן מהמאה ה-12. נתקדם בדרכנו דרום מערבה על מנת להגיע לארוחת ערב ולינה -2 לילות- בשולי קילארני (Killarney).
נלמד את מתכונות תכנון העיירות הימי- ביניימיות באירלנד, ואת שיקולי תכנון המצודות כשרידי משפחות המתיישבים הראשונים שהונהגו בידי הצ'יפטנים האזוריים. נספר על בחירת מקומות השליטה ועל הדמויות המקומיות שהשפיעו על ההיסטוריה בכל חבל ארץ, וכיצד התמודדו השתמשו במונותאיזם ככלי שלטוני באוכלוסייה ספוגת מיתולוגיות קדומות. נזכיר את שיטות שריפה וזיקוק וויסקי באירלנד לעומת אילו בסקוטלנד ובארה"ב, ונתחיל להבין את שרשי הקונפליקט מימי הנרי ה-8 בין האירים קתולים לבין המהגרים האנגליקנים שהשתלטו על האי עם צבאות קרומוו'יל וזרעו את זרעי סכסוך הדמים שבא לידי ביטוי בצפונה של האי עד היום. נגיע לגאוות המדינה - הפארק הלאומי בו חוגגים 250 שנה לייסוד התיירות באי.

 

יום מס' 3: הפרק הלאומי קילארני (Killarney National Park)

נבלה את היום, בהתאם לתנאי מזג האוויר, בהליכות רגליות קצרות ובשייט בנחלים ובאגמים של הפארק הלאומי קילארני (Killarney National Park). נשוטט ונרכב על כרכרות בשבילי הפארק, תוך ביקור בשרידי קתדרלה וטירה עתיקות ונעלה ל"תצפית הגבירות" (Ladies View), משם נוכל לסכם את נופי הפארק בהם התנסינו לאורך היום. נחזור לארוחת ערב, בילוי בפאב עם מוסיקה אירית אופיינית ולינה במלון.
הפארק הלאומי קילארני הינו תא שטח שנותר בתצורתו המקורית סביב אגמים פסטורליים מלפני הגעת המתיישבים הראשונים, שכרתו, שרפו והשמידו כל חלקה טובה ועץ רענן. עצי האלון עתירי השנים, הנאבקים בשיחי הרודודנדרום שהובאו במאה ה-19 ע"י המלכה, ומאיימים להשתלט ולחנוק את הצמחייה המקורית הם רק דוגמא אחת למערכות האקולוגיות המעניינות המתקיימות בפארק ובשוליו. התיישבות ותרומת האדם לסביבת הפארק יוצרת אפשרויות סיור אורבניים בעיירה קילארני, עם התפתחותה הבלתי שגרתית סביב אחוזות שליטים מקומיים, וחוץ אורבניים מרתקות, שאת חלקן נמצא ביום הזה. 

 

יום מס' 4: חצי האי דינגל (Dingle Peninsula)- לאחר שנעצור בתצפית על שרטון חוף מרשים, נמשיך לאחת מה"טבעות" של דרום מערב אירלנד- חצי האי 

דינגל (Dingle Peninsula). נבקר בעיירת הדייגים המרכזית, ששמה כשם חצי האי- דינגל (Dingle), ונצא למסלולים רגליים לאורך המפרצים והמצוקים הנישאים במערבו. ניסע לאזור "ראש סלי" (Slea Head), משם נשקפים נופים דרמטיים פראיים, ונגיע לארוחת ערב ולינה במלון טיפוסי לאזור.
שלשת ה"טבעות" המפורסמות של מערב אירלנד המהוות את לב מחוז קרי הן ענייננו המרכזי להיום. נכנס ללב לבו של חצי האי דינגל, ונתבונן בתצורות הטבע והמפרצים שעוצבו בידי הטבע במשך מיליוני בשנים, ובשרידי האדם מהתקופות הפרהיסטוריות, דרך הנצרות הקדומה ועד מחנות הפקת הסרט ההוליוודי "ביתו של ריאן" שצולם כאן בסןף שנות ה-60 של המאה הקודמת. נצפה באניות הדייג הזרות העוגנות בנמל, וננסה להבין את המאבק על זכויות הדייג סביב המים הטריטוריאלים של אירלנד.

 

יום מס' 5: תחנת הרוח בלגרוויל (Blehnerville)- צוקי ועיירת באליאוניון (Ballyunnion) 

לאחר טיול רגלי נוסף בחצי האי דינגל, נצא לסיור בעיירה בלגרוויל (Blehnerville) בתחנת הרוח המשופצת ובמוזיאון המקומי המתעד את נמל ההגירה הסמוך של שנות הרעב הגדול. נצפין לאורך מערב האי, ונגיע לעיירה הציורית באליאוניון (Ballyunnion), שם נצא לסיור רגלי לאורך חוף הרחצה והצוקים הציוריים. ארוחת ערב, בילוי בפאב מקומי ולינה בבאליאוניון (Ballyunnion).
בבסיס טבעת דינגל נמצא שריד מרשים ששוקם מהימים בהם היה האזור מרכז לגידול תבואה, טחינה בכוח הרוח והמים שיווק מנמל מקומי, עד שנות "הרעב הגדול" של בצורת תפוחי האדמה, שהביאה למצב של מוות והגירה המונית מהאי. לאחר שנבקר במקום, נתחיל להבין את תצורות החוף הדרמטיות של מערב אירלנד, תוך התבוננות בתצורות הסלע הבונות את החופים המפורצים.

 

יום מס' 6: הנהר שאנון (River Shannon)- צוקי מוהר (Cliffs of Moher)- ה"בארן"(The Burren)- גולוויי (Galway) 

נחצה במעבורת את הנהר שאנון (River Shannon) הנכנס עמוק מזרחה ללבו של האי. נגיע בשעות הבוקר המאוחרות לאתר הנופי המפורסם באירלנד - צוקי מוהר (Cliffs of Moher), שם נצא למסלול רגלי לאורך הצוקים הנישאים מעל 200 מ' מעל הים. לאחר ארוחת צהריים נמשיך בנסיעה עם עצירות קצרות בלב חבל ארץ צחיח וסלעי, המשובץ בדולמנים קדומים, סוללות מגן היקפיות וצלבים קלטים - ה"בארן"(The Burren), לפני שנגיע לסיור ברחובות הצרים, חזיתות החנויות העתיקות והפאבים ההומים של העירגולוויי (Galway). ארוחת ערב ולינה - 2 לילות- בעיר גולוויי (Galway).
גוף המים המרכזי החוצה את אירלנד באלכסון לכל ארכה, ומהווה את חוט השדרה הכחול שלה הינו נהר ואגמי שאנון, שם המופיע יותר מכל אחד אחר במקומות ההגירה של יוצאי האי, לאור המסורת ארוכת השנים הכרוכה בו. לאחר שנחצה אותו קרוב לשפכו לאוקיינוס האטלנטי, נסייר בתופעת הטבע הייחודית של צוקי מוהר, שם נבין את "עבודת" גלי הים על הצוקים, נתבונן בשחפים ובתוכי הים - ה"פאפינים" המקננים במקום, ונהנה מהדרמטיות והניגודים שיצר לנו הטבע. נמשיך לאזור מדברי עם מעל 1,500 מ"מ גשם לשנה, ונעקוב אחרי השרידים המגליתים וההתיישבות הקדומה במקום. נסייר בשעות הערב בעיר הייחודית גלו'וי, עם אווירת הים והאוקיינוס שחלחלה לתוכה.

 

יום מס' 7: חצי האי קונמארה (Connemara Peninsula)- גולוויי (Galway) 

היום נבקר בחצי האי קונמארה (Connemara Peninsula), חבל ארץ פראי בפינה הצפון מערבית של מחוז גולוויי- אדמות ביצה, עמקים מבודדים, הרים אפרפרים ואגמים קטנים. נאזין לשפה האירית כפי שנשמרה לדורותיה, ונסייר גם בשבילי הפארק הלאומי קונמארה (Connemara National Park)וסביבתו. נחזור בשעות אחה"צ המאוחרות לבילוי אחרון בפאבים, ארוחת ערב ולינה במלון בגולוויי(Galway).
ארץ בראשית, כפי שהשתמרה במשך הדורות באירלנד היא קונמארה, שם נאזין לשפה הגיילית המדוברת בה עד היום, נחפש את כתב הסימנים הבסיסי עליו התבסס הכתב שלה, ונעקוב אחרי מבצעים טכנולוגים מקומיים של רכבת וחציית האוקיינוס בטיסה הקשורים למקום. מעל לכל נסייר בארץ הביצות והכבול, אותו מפיקים עד היום לשריפה ומקור אנרגיה מקומי, נצפה במנזרים ובטירות שהוקמו בשטח הבור הנרחב במאות האחרונות ונטייל רגלית דרך הנופים הקסומים המופרעים בידי האגמים הקטנים ובתי החווה הפזורים פה ושם.  

 

יום מס' 8: אתלוין (Athlone)- דבלין (Dublin) 

נצא בדרכנו חזרה מזרחה, ונעצור בעיירה אתלוין (Athlone) לסיור קצר במצודה ולאורך הנהר שאנון, עמוד השדרה הימי של האי. נמשיך בדרכנו על מנת להגיע לסיור ולשוטטות בעיר הבירה דבלין (Dublin). נבקר ב"טריניטי קולג'" - האוניברסיטה החשובה באירלנד, שנוסדה על-ידי המלכה אליזבת ה-1 בסוף המאה ה-16, ונצפה בספר קלז המאויר משנת 800 לספירה, ונסייר במרכז העיר, כולל בניין הדואר המרכזי וה"טמפל באר". א. ערב מסיימת עם ריקודים ומוסיקה אירית טיפוסית, ולינה בעיר הבירה דבלין(Dublin).
נחצה היום את האי מים לים - מצידו המערבי הדרמטי לצידו המזרחי הרגוע, הפונה אל אנגליה וווילס. בחצייה נוספת של נהר השאנון נסייר בעיירת מסחר שהתפתחה במקום אסטרטגי חשוב, ולאחר נסיעה ארוכה נננסה להבין את העיר, על מרב האספקטים שבה - הארכיטקטורה, פתרונות התחבורה, התעלות והנהר העוברים בתוכה, הפרויקטים של המאות ה-18 ואלו של ימינו. לא נסיים את סיורינו באירלנד מבלי לטעום ולהנות מהמאכלים ומהמוסיקה האירית במיטבה, עם כלי הנגינה המסורתיים והריקוד המוכר והאופייני, שכבש את העולם בשנים האחרונות בכל עצמתו.

 

יום מס' 9: ש.ת. דבלין (Dublin A.P)- ____________- תל אביב 

בהתאם לשעת הטיסה נצא לש.ת. דבלין (Dublin A.P) לטיסה חזור   

 הערות:
* טיסות סדירות תל אביב--דבלין,- תל אביב  דרך יעד ביניים באירופה
* בתי מלון דרגה ראשונה ודרגת תיירות טובה, בתנאים משתנים, לפי בחירת החברה.
* בסיס חצי פנסיון.
ציוד חובה:
* דרכון בתוקף 6 חודשים קדימה.
* בגד ים, מידנית, נעלי הליכה, כובע.

אז להתראות באירלנד

חזרה לרשימה
אתר זה אינו נתמך על ידי הדפדפן שלך אנא הורד גוגל כרום
נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש